20 | 03 | 2019

ANDRZEJKI

W naszej szkole od kilku lat nie ma żadnego chłopca o imieniu Andrzej. To skądinąd znane kiedyś imię polskie zostało wyparte przez Nikodema, Tymona czy Fabiana . I choć solenizantów dumnie noszących to imię jest trochę mniej (jeszcze w 2009 roku było to trzecie najpopularniejsze imię męskie w kraju), to i tak jak Polska długa i szeroka, dorośli i dzieci  w wigilię imienin świętego Andrzeja oddają się ostatniej  hucznej zabawie przed nadciągającym adwentem.

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na Ziemię i odsłaniają przed nami odrobinę nieznanego. Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny. Dziś oczywiście wszystkie wróżby  traktuje się z przymrużeniem oka, co nie znaczy ,że nie ma już amatorów, chcących wyczytać  swoje losy z wosku.

Trochę  wcześniej, bo 28 listopada podczas długiej przerwy gabinet pani Lucyny Ilów przemienił się w salę wróżb. Wokół zapanował mrok, na  stolikach czekały rekwizyty, które za sprawą swojej magicznej mocy miały za zadanie uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ewentualnego adoratora. I tak już przy wejściu  oczekiwała pani Basia  wyposażona w ciepły woski i ogromny klucz. Gęstniejący wokół niej tłumek świadczył o tym, że amatorzy smartfonów postanowili jednak oderwać myśli od świata wirtualnego a skierować ku temu metafizycznemu.  Ci, którzy oczekiwali na tężejące woskowe figury przesuwali się w stronę kolejnej wróżby- ogromnego serca. Należało je przekłuć w dowolnym miejscu, na odwrocie widniało imię przyszłej wybranki lub wybranka. Kolejny przystanek miał odsłonić przyszłość dotyczącą wyboru drogi zawodowej. Śmiechu było co niemiara, bo okazało się, że wśród naszych uczniów jest kilku potencjalnych duchownych.

Andrzeju, Andrzeju

Prosimy dziś Ciebie,

Pozwól nam zobaczyć

Co pisane nam w niebie.

Czy te prośby zostaną wysłuchane? Zobaczymy niebawem.

tekst: Adriana Gall, foto: Lucyna Ilów

Andrzejki

Andrzejki, znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego, dlatego też Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież.

W naszej szkole również nie zabrakło zabawy oraz wróżb. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych zorganizowali dyskotekę i wprowadzili w świat czarów i wróżb andrzejkowych.  Dla uczniów klas pierwszych była to dobra okazja, by poznać się lepiej. Dyskoteka andrzejkowa odbyła się 25 listopada.

.

foto: Wioletta Perkowska i Adriana Gall